Looduslikud liigid

Siia lehele kogunevad lühikesed kirjeldused kodus olevate looduslike liikide kohta. Siis on olulisem teave ühes kohas, hea ja mugav järele vaadata, kui midagi tarvis kiiresti meelde tuletada. Võimalik, et lisanduvad ka tuleviku tarbeks mõned märkused oma kogemuste kohta.

Nimekiri
 1. Angraecum aloifolium
 2. Ascocentrum miniatum
 3. Bulbophyllum flabellum-veneris
 4. Bulbophyllum nymphopolitanum
 5. Cattleya aclandiae
 6. Cattleya luteola
 7. Cattleya praestans
 8. Cattleya walkeriana
 9. Coelogyne cristata
 10. Dendrobium tetragonum var. giganteum
 11. Haraella retrocalla
 12. Kingidium deliciosum
 13. Laelia alaorii
 14. Masdevallia coccinea
 15. Masdevallia tovarensis
 16. Neofinetia falcata
 17. Paphiopedilum concolor
 18. Paphiopedilum delenatii
 19. Paphiopedilum fairrieanum
 20. Paphiopedilum praestans
 21. Paphiopedilum venustum
 22. Phalaenopsis bellina
 23. Phalaenopsis equestris
 24. Phalaenopsis fimbriata
 25. Phalaenopsis hieroglyphica
 26. Phalaenopsis lobbii
 27. Phalaenopsis mannii
 28. Phalaenopsis parishii
 29. Phalaenopsis sumatrana
 30. Phalaenopsis thailandica
 31. Podangis dactyloceras
 32. Pteroceras semiteretifolium
 33. Sedirea japonica


Angraecum aloifolium
Kompaktne Aafrika epifüüt.
Sünonüümid:  -
Looduslik elupaik: Madagaskari Andalalokoa ja Mahajungasti provintsi heitlehistes kuivades metsades.
Taim: Lehed kolmnurkse läbilõikega, tumerohelised, täkkelise pinnaga, külgedelt kokku pressitud, pikkus 4-5cm ja laius kuni 1,2cm.
Õitsemine: Kevadel lühikeselt lehekaenlast arenevalt õievarrelt. Õisi enamasti 1-2.
Õis: Läbimõõt ca 3,5- 4,5cm, värvuselt valkjad. Õitel on ca 5cm pikkune kannus.
Hooldus: Sobib soe kasvukoht, rohkelt valgust.
Märkused: Liigi kohta on suhteliselt vähe infot.

Ascocentrum miniatum
Väikesekasvuline vandalaadne epifüüt.
Sünonüümid:  Gastrochilus miniatus, Saccolabium miniatum, Vanda miniata.
Looduslik elupaik: Malaisia, Sumatra, Jaava, Filipiinid. Kuni 1200m kõrgusel merepinnast.
Taim: Tüvi püstine, kuni 30cm kõrge. Lehed umbes 10cm pikad, kitsad ja lihavad, kaarduvad tagasi ja läbilõikes on V-kujulised.
Õitsemine: Talvel ja kevadel. Õievars kuni 25cm pikk, õisi ühel varrel palju (30 või enam).
Õis: Diameeter ca 1,2cm, säravoranžid, kannusega, kell on tagasi kaardunud.
Hooldus: Sobib soe kasvukoht, kerge vari.
Märkused: Sageli aetakse segamini sarnase liigi Ascocentrum garayi'ga ja väidetavalt suur osa Ascocentrum miniatumina müüdavatest taimedest kuulub hoopis liiki Ascocentrum garayi. Erinevused - A, miniatumi lehed on kaarduvad, A. garayi lehed peaksid olema sirged. Samuti erinevad õied - A.garayi õied on rohkem sügavoranžid ja huul ei kaardu tagasi nagu A. miniatumil.

Bulbophyllum flabellum-veneris 
Omapäraste kooniliste pseudobulbidega ja puitunud risoomiga miniatuurne epifüüt.
Sünonüümid: Bulbophyllum andersonii, Bulbophyllum griffithianum, Bulbophyllum lepidum, Bulbophyllum rolfeanum, Bulbophyllum viscidum, Cirrhopetalum andersonii, Cirrhopetalum ciliatum, Cirrhopetalum flabellovernis, Cirrhopetalum gagnepanii Guillamin, Cirrhopetalum lepidum, Cirrhopetalum siamense, Cirrhopetalum viscidum, Epidendrum flabellum vernis, Ephippium lepidum, Phyllorchis andersonii.
Looduslik elupaik: India, Myanmar, Laos, Tai, Malaisia lääneosa, Kambodža, Vietnam ja Indoneesia. Kasvab epifüüdine, harva ka litofüüdina igihaljastes või osaliselt heitlehistes metsades sammaldunud kividel või madalal puutüvedel kõrgustel 300 kuni 1100m.
Taim: Pseudobulbid koonilised, läbilõikes viisnurkse kujuga, üksteisest 2-3cm kaugusel, läikivad ja kahvaturohelised ning kannavad ühte püstist, piklikku ja kitsast lehte. Pseudobulbide vahel on puitunud risoom. Roomava kasvuga miniatuur.
Õitsemine: Suvest sügiseni. Õievars 15-22cm pikk, läikiv ja purpurne, mis kannab kokku kuni 13 poolringjalt kobarasse kogunenud õit. Haisevad nõrgalt, aroom kaob paari päevaga. Avatud õied kestavad lõhikest aega.
Õis: Diameeter ca 2,5cm, piklikud, punakaspruunilt värvustunud.
Hooldus: Soojalembene, kergelt varjuline kasvukoht. Tahab korralikku kastmist ja väetamist, kõrget õhuniiskust ja head ventilatsiooni. Talvel võib kasta veidi vähem, kuid ei tohi lasta läbi kuivada, temperatuur ei tohiks langeda alla 16C.
Märkused: Puitunud risoomide tõttu võib olla taime ümberistutamine paras nikerdamine. Tõenäoliselt sobiks paremini kasvatada näiteks korvis või plokil, kus ta saab vastavalt soovile ringi ronida. Minul õitses talvel, Õied lehkavad läppama läinud nõudepesulapi järele, kestavad minul 4-5 päeva.

Bulbophyllum nymphopolitanum
Väikesekasvuline soojalembene epifüüt, harvem litofüüt.
Sünonüümid:
Looduslik elupaik: Filipiinid, kuni 1000m kõrgusel.
Taim: Pseudobulbid ovaalsed, suurusega 3x2cm, ühe lehega, kasvavad grupis.
Õitsemine: Talvel. Õievars ~10 cm pikk, püstine, areneb pseudobulbi baasilt. Ühel õievarrel keskmiselt 4 õit, mis avanevad üksteise järel.
Õis: Ca 4cm laiune ja ca 8cm pikkune, läikiv punane mustjaspunase huulega. Halvalõhnaline!
Hooldus: Soojalembene, ideaalne temperatuur 24C-29C. Sobib varjuline ja kõrge õhuniiskusega kasvukoht.
Märkused: Saab hakkama ka päikeselises kasvukohas, kuid bulbid tõmbuvad punakaks. Võrreldes kuukingadega tahab rohkem kastmist, liiga vähese kastmise korral tõmbuvad bulbid väga kiiresti krimpsu.

Cattleya aclandiae
Väikesekasvuline täpiliste õitega katleialiik.
Sünonüümid:  Cattleya acklandiae, Cattleya aucklandiae, Cattleya auclandii, Epidendrum acklandiae, Epidendrum aclandiae.
Looduslik elupaik: Brasiilia Bahia osariik. Rannikuäärsed pigem kuivemad alad, kus on rohkelt merelt tulevat tuult, kuid vähe sademeid. Kasvab puuokstel ja tüvedel, sageli püsivate veekogude lähistel, ca 100-400m kõrgusel merepinnast.
Taim: Väikesekasvuline, kõrgus enamasti alla 15cm, harva kuni 20cm. Pseudobulbid lüheldased, silinderjad ja kergelt tipu suunas paksenevad, kahelehelised. Lehed lihavad, 5-8cm pikad, sageli punakate või mustjate täppide või laikudena, eriti ereda valguse käes kasvades.
Õitsemine: Uuest täiskasvanud bulbist kevadel või suvel. Lühikesel õievarrel paar, harva kuni kolm õit.
Õis: Õie läbimõõt 6-10cm, õis on taime enda kasvu kohta üsna suur. Õied on vahaja välimusega, kauapüsivad ja õrna vürtsika lõhnaga. Õielehed kollakad või rohekad tumedama /punakast kuni mustjani) täpilise mustriga. Väga tugeva valguse käes võib õielehtede värvus olla pigem punakaspruun.
Hooldus: Temperatuuri suhtes tolerantne, kuid armastab pigem sooja. Valguse osas samuti paindlik, talub eredamat valgust kui enamik katleialiike. Oluline piisavalt kõrge õhuniiskus (ideaal ca 80%) ja hea ventilatsioon. Soovitatav talvine puhkeperiood veidi vähema kastmisega, kuid mitte jätta päris kuivale. Uute võrsete arenemise ajal kasta rikkalikult. Oluline, et kastmise järgselt saaksid juured kiiresti kuivada, seetõttu peaks kasutatav substraat olema suuretükiline.
Märkused: Substraadina ei soovitata kasutada sammalt, mis hoiab liigselt niiskust.

Cattleya luteola
Väikesekasvuline katleialiik.
Sünonüümid:  Cattleya epidendroides, Cattleya flavida, Cattleya holfordi, Cattleya meyeri, Cattleya modesta, Cattleya sulphurea, Cattleya urselii hort, Epidendrum cattleyae hort, Epidendrum luteolum.
Looduslik elupaik: Brasiilia, Boliivia, Ecuador, Peruu. Madalmaa troopilised vihmametsad 100-1200m, harva kuni 2000m kõrgusel.
Taim: Pseudobulbid piklikud, ovaalsed või kokkusurutud, ca 9-15cm kõrged, ühe lehega. Leht ovaalne või piklik, tumeroheline. Risoom kasvab roomavalt, iga järgmine pseudobulb areneb veidi kõrgemalt.
Õitsemine: Hilissuvel kuni sügisel. Õievars on lühem kui lehed,  areneb terminaalselt täiskasvanud pseudobulbilt, on harunev ja enamasti mitme õiega.
Õis: Ca 5cm, helekollane kuni rohekas, huulel tumedamat kollast, võib esineda punaseid märgiseid. Õis võib olla lõhnav, kuid ei pruugi.
Hooldus: Sobib jahe kuni soe kasvukoht. Tahab palju valgust. Esineb talvine puhkeperiood, kasvuperioodil tahab korralikku kastmist ja väetamist.
Märkused: Soovitatakse kasvatada korgil, et risoom saaks vabalt roomata.

Cattleya praestans
Väikesekasvuline katleialiik.
Sünonüümid:  Bletia praestans, Hadrolaelia praestans, Laelia praestans, Laelia pumila subsp. praestans, Sophronitis praestans.
Looduslik elupaik: Brasiilia kaguosa, 700-900m kõrgusel mäestikus kasvavatel puudel.
Taim: Väikesekasvuline. Pseudobulbid kedervarrekujulised. Lehed nahkjad ja tipust ümarduvad. Taime kõrgus ei ületa 15cm.
Õitsemine: Sügisel. Õitseb küpsetest pseudobulbidest, mis kannavad 1-2 õit. Õievars ca 10cm pikkune.
Õis: 8-10cm. Värvuselt hele roosakas-lillakas, huul on trompetikujuline ja tumedam.
Hooldus: Sobib jahe kuni soe kasvukoht. Tahab teiste katleiadega võrreldes pigem vähe valgust. Oluline on kõrge õhuniiskus ja hea ventilatsioon.
Märkused: Sarnane liik on C. pumila, kellega teda ka segamini aetakse.

Cattleya walkeriana
Väikesekasvuline lõhnava õiega katleia.
Sünonüümid: Cattleya bulbosa, Cattleya gardneriana, Cattleya princeps, Epidendrum walkerianum. 
Looduslik elupaik: Brasiilia Minas Gerais, Goias, Sao Paulo ja Matto Grosso osariigis. Kasvab kuni 2000m kõrgusel merepinnast, vanadel puudel või niisketel kaljudel jugade läheduses.
Taim: Kompaktse kasvuga, pseudobulbid lühikesed, ühe ümar-ovaalse lehega. Harva võib olla kaks lehte.
Õitsemine: Erinevalt teistest katleialiikidest areneb õievars noorima pseudobulbi baasilt. Õitseb enamasti sügisel (aga võib õitseda ka muul ajal), õievarrel 1-3 õit.
Õis: Läbimõõt 9-12 cm. Õied tugevalt lamendunud, vahajad ja tugeva tekstuuriga, värvuselt roosiroosad. Huul on sama värvi või veidike tumedam.
Hooldus: Sobib keskmine kuni soe kasvukoht, rohke valgus ja hea ventilatsioon. Pärast õitsemist soovitatakse pidada kuivemat puhkeperioodi, liigniiskes võib tekkida juurtemädanik.
Märkused: Var semi-alba - sepaalid ja petaalid valged, huul helelilla.

Coelogyne cristata
Harjakas torkäpp, rahvasuus tuntud ka kui lumekuninganna. Suurte valgete õitega epifüüt.
Sünonüümid:  Coelogyne cristata f. hololeuca, Cymbidium speciosissimum, Pleione speciosissima.
Looduslik elupaik: Mägimetsades Hiinast kuni Tiibetini, kõrgusel 1000-2600m.
Taim: Väikest kuni keskmist kasvu epifüüt. Tuberiidid ümarad või ovaalsed, kasvavad tihedalt üksteise kõrval või vahedega, kahe kitsa kuni 30cm pikkuse lehega. Õievars rippuv, kuni 30 cm pikk.
Õitsemine: Kesktalvel kuni varakevadel. Õievars kasvab täiskasvanud pseudobulbide baasilt ja kannab korraga mitu suurt õit. Õitsemine kestab 3-4 nädalat.
Õis: Ca 8cm läbimõõduga säravvalge kollase ja karvase huulega. Esineb nii lõhnavaid kui ilma lõhnata variante.
Hooldus: Jahedalembene liik. Suvel pakkuda varjulist, hea ventilatsiooniga ja kõrge õhuniiskusega kasvukohta, sobib pidada õues kuni sügiseni. Talvel vajalik kuivem ja jahedam puhkeperiood. Õitsemise jaoks tundub vajavat piisavat temperatuuride kõikumist ööpäeva lõikes.
Märkused: Saab piisava kastmise korral hakkama ka soojema keskkonnaga, kuid ei pruugi sel juhul õitseda. Minul on ümarate ja tihedalt kõrvuti kasvavate tuberiididega variant, mille õitel peaks olema kerge magus aroom.

Dendrobium tetragonum
Omapärase välimusega väikese kuni keskmise suurusega epifüüt, liigil on palju varieteete.
Sünonüümid: Callista tetragona, Dendrocoryne tetragonum, Tetrabaculum capitisyork, Tropilis tetragona.
Looduslik elupaik: Austraalia idaosa (New South Wales, Põhja-Queensland), madalmaa kuni 1200m merepinnast.
Taim: Pseudobulbid püstised või rippuvad, neljakandilised, kuni 45cm pikad ja 1,5cm laiad, allosas kitsenevad ja keskelt laiemad. Pseudobulbide tipuosas 2-5 paberitaoliselt õhukest, kuid jäika tumerohelist lehte.
Õitsemine: Hilissügisest kevadeni. Lühike õievars areneb pseudobulbi keskelt (terminaalne kasv) ja kannab korraga 3-8 õit, võib õitseda samalt varrelt korduvalt, mistõttu vana õievart mitte eemaldada. Võib õie kasvatad ka pseudobulbi paksenenud osast. Õite kuju varieerub,
Õis: 3-8 cm pikad; kahvaturohelised, kreemjad või pruunikad, huul valge pruunikate märgistega. Meeldiv lõhn!
Hooldus: Sobib jahe kuni soe kasvukeskkond (14C-24C), vajab puhkeperioodi - sel ajal vähem kasta ja väetada, jahedam keskkond.
Märkused: D. tetragonum var giganteum - soojalembene keskmist kasvu varieteet Põhja-Queenslandist, kasvab veekogude ääres olevatel puudel ja kuni 900 m kõrgusel merepinnast.

Haraella retrocalla
Miniatuurne epifüüt suhteliselt suure ja lõhnava õiega.
Sünonüümid: Gastrochilus odoratus, Gastrochilus retrocallus, Gastrochilus retrocallosum, Haraella odorata, Saccolabium odoratum.
Looduslik elupaik: Taiwani igihaljad metsad 500-1500m kõrgusel merepinnast. Epifüüdina puutüvedel.
Taim: Lehed 2-7cm pikad, otsast kitsenevad ovaalsed, lihavad.
Õitsemine: Suvest hilissügiseni.
Õis: Õisi 1-3, ühe õie läbimõõt ca 2cm. Õied kahvatukollased, huul pikenenud, lainelise servaga ja värvuselt valkjaskollane purpurse laiguga keskosas. Lõhnav!
Hooldus: Aastaringselt korralikult kasta, armastab kõrget õhuniiskust ja mõõdukat varju.
Märkused: Minul elab potis ja klaasvaasis, et kõrgemat õhuniiskust hoida.

Kingidium deliciosum
Väikesekasvuline kuuking väikeste õite ja lainetavate leheservadega.
Sünonüümid: Phalaenopsis deliciosa, Phalaenopsis/Kingidium decumbens, Kingiella philippinensis, Doritis deliciosa jne. Väga palju erinevaid variante.
Looduslik elupaik: India ja Kagu-Aasia, Jaava, Sumatra, Borneo, Filipiinid. Madalmaa metsades kuni 600m kõrgusel merepinnast.
Taim: Lehed ca 15-16cm pikkused ja umbes 3-4cm laiused, piklikovaalsed, tumerohelised, laineliste servadega.
Õitsemine: Aastaringselt. Kuna pungad valmivad üksteise järel, siis võib taim õitseda pikka aega järjest.
Õis: Väike, läbimõõt ca 2 cm. Valkjasroosakad, vahajad. Õievars kuni 20cm, püstine, sageli harunev.
Hooldus: Soojalembene, armastab varju.
Märkused: Kingidium deliciosum var. orange - kollaseõieline vorm.

Laelia alaorii
Väikesekasvuline katleia omapärase tulbikujulise õiega.
Sünonüümid: Cattleya alaorii, Hadrolaelia alaorii, Sophronitis alaorii.
Looduslik elupaik: Brasiilia Bahia osariik, niisketes vihmametsades kõrgetel puudel, ca 600m merepinnast.
Taim: Miniatuurne epifüüt, taime kõrgus kuni 10cm. Risoom roomav, uued pseudobulbid kasvavad järjest kõrgemale. Pseudobulbid ühe pikliku lehega.
Õitsemine: Uuest valminud pseudobulbist aastaringselt.
Õis: Läbimõõt umbes 4cm. Õied valged, helelillad või lavendlitooni, huule värvus varieerub kollakast kreemjani. Petaalid laiad ja ei avane täielikult. Igalt pseudobulbilt areneb ainult üks õis. Lõhnab!
Hooldus: Temperatuuri suhtes tolerantne, jahedast (mitte alla 15C) kuni soojani. Muus osas nagu tavaliselt - piisavalt valgust, mõõdukalt õhuniiskust ja hea ventilatsioon.
Märkused: Liik kirjeldati alles 1970' aastatel. Mõnedel kloonidel avaneb õis väga vähe.

Masdevallia coccinea
Väikesekasvuline terrestriline orhidee.
Sünonüümid: Masdevallia denisoniana, Masdevallia denisonii, Masdevallia harryana, Masdevallia lindenii, Masdevallia militaris, Masdevallia venusta.
Looduslik elupaik: Kolumbia, Peruu mäestikes suurtel kõrgustel, 2400-3000m merepinnast.
Taim: Väikesekasvuline, püstiste lehtedega taim.
Õitsemine: Kevadel ja suvel. Õievars kuni 30cm pikk, kannab ühte õit.
Õis: Varieeruva suurusega ja värvusega. Kujult omapärased.
Hooldus: Jahedalembene liik, vajab korralikku ventilatsiooni, rohkelt niiskust. Ei tohiks lasta läbi kuivada, aga liigses niiskuses juured hävivad. Sageli kasvatatakse samblas.
Märkused: var. alba - õied on üleni valged.

Masdevallia tovarensis
Miniatuurne valgete õitega epifüüt.
Sünonüümid: Alaticaulia tovarensis, Masdevallia candida. 
Looduslik elupaik: Venezuela põhjaosa, 1600 - 2400 m kõrgusel merepinnast.
Taim: Miniatuurne epifüüt, lehed püstised, otsast teravnevad, säravrohelised.
Õitsemine: Sügisel või talve alguses. Õievarrel 2-4 õit. Õitsemise lõpetanud õievarsi ei tasu eemaldada, kuna võivad järgmisel aastal uuesti õitseda. Õievars kuni 18cm pikk.
Õis: Läbimõõt 7-8 cm. Õied valged, vahajad, kauakestvad.
Hooldus: Jahedalembene liik. Oluline on hea ventilatsioon ja piisav niiskus. Õhurikka substraadi korral võib kasta aastaringselt rikkalikult.
Märkused: Õitseb korduvalt samadelt vartelt.

Neofinetia falcata
Väikesekasvuline lõhnavate õitega orhidee Aasiast,  Jaapanis on kasvatatud kultustaimena juba mitmeid sajandeid.
Sünonüümid: Aerides thunbergii, Angorchis falcata, Angraecopsis falcata, Angraecum falcatum, Finetia falcata, Holcoglossum falcatum, Limodorum falcatum, Nipponorchis falcata, Oeceoclades falcata, Oeceoclades lindleyi, Orchis fuciflora, Vanda falcata.
Looduslik elupaik: Jaapan, Korea, Hiina. Kasvab epifüüdina või litofüüdina heitlehistes metsades, kus on suvel varjuline.
Taim: Kompaktne väikesekasvuline monopodiaalne taim. Lehed enamasti piklikud, keelja kujuga, tumerohelised, kõvad, keskmiselt 12 cm pikad ja enamasti kergelt kaardunud, kuid on aretatud mitmeid erinevaid kultuursorte. Annab tütartaimi, moodustades puhma.
Õitsemine: Suvest sügiseni. Ühel õievarrel võib olla kümme või rohkem õit.
Õis: Väike (c 2,5cm), vahajas, enamasti lumivalge, tugevasti ja meeldivalt lõhnav.
Hooldus: Jahe kuni keskmine temperatuur (talub väga madalaid temperatuure, mõnes looduslikus elupigas langeb temperatuur talvel alla 0C), suvel hajutatud valgus, talvel täispäikeses. Talvisel perioodil soovitatakse kastmist veidi vähendada. Tahab kõrget õhuniiskust. Traditsiooniline kasvupinnas on turbasamblast pall, aga kasvatatakse ka korgile monteeritult, koores, paljasjuurselt, vulkaanilises kivimis. Oluline on hea ventilatsioon, juured on tundlikud seisvale niiskusele.
Märkused: Palju erinevaid kultuursorte, mis erinevad lehtede ja õite kuju, värvuse ning juurte värvuse poolest.

Paphiopedilum concolor
Aasiast pärit keskmist kasvu täpilise õie ja mustriliste lehtedega veenuseking.
Sünonüümid: Cordula concolor, Cypripedium concolor, Cypripedium tonkinense.
Looduslik elupaik: Myanamar, Tai, Laos, Kambodža, Kagu-Hiina ja Vietnami põhjaosa. Kasvab ookeani lähedal või veekogude ääres laialehistes metsades, lubjasel pinnasel või lehekõdus 10 kuni 1000m kõrgusel. Põhiliselt terrestriline orhidee, kuid võib kasvada ka litofüüdina.
Taim: Keskmist kasvu, lehed piklikovaalsed, suhteliselt kitsad, mustrilised (pealt hele- ja tumeroheline säbru, alaküljel purpurne toon).
Õitsemine: Kevadest hilissuveni. Õievars areneb leherosetist, on ca 10cm pikk, püstine, enamasti 1 õis (harvem 2-3). Õiel on väidetavalt õuna meenutav aroom.
Õis: Suurus ca 7cm, kreemikal põhjal rohkesti pisikesi tumepunaseid täppe.
Hooldus: Soojalembene, sobib kerge vari.
Märkused: On väidetavalt tundlik soolade suhtes. Soovitatakse talvist puhkeperioodi jahedama temperatuuri ja vähesema kastmisega.

Paphiopedilum delenatii
Väikesekasvuline lõhnava õiega veenuseking Aasiast.
Sünonüümid: Cypripedium delenatii, Paphiopedilum delenatii f. albinum, Paphiopedilum delenatii f. lutescens.
Looduslik elupaik: Vietnam. Kasvab terrestriliselt või litofüüdina laialehistes ja igihaljastes madalmaa metasades happelistel muldadel, samuti kõrgetes pilvemetsades graniitkaljudel, enamasti veekogude lähistel 750-1500m kõrgusel.
Taim: Väikesekasvuline. Lehti 5-7, need on mustrilised - ülepool tume- ja helerohelise kirju, alapoolel purpurselt täpilised. Lehe suurus ca 11x4cm, pikliku kujuga.
Õitsemine: Õitsemise aeg varieeruv, hilissügisest kuni kevadeni. Õievars püstine, kuni 22cm pikk ja kannab enamasti 1-2 õit.
Õis: Suurus 7-8cm, värvus hele- kuni tumeroosa, lõuaosa enamasti tumedam. Südamikuosas punased ja kollased märgised. Lõhnav!
Hooldus: Lihtne kasvatada, sobib samasugune hooldus nagu enamikele veenusekingadele. On soovitatud väetada aastaringselt. Ei ole lubjalembene liik! Varjuline ja soe kuni palav kasvukoht sobib hästi.
Märkused: Üks populaarsemaid veenuskingaliike. Var. alba - valge vorm, südamikus kollased märgised.

Paphiopedilum fairrieanum
Väikesekasvuline ja omapärase õiekujuga veenuseking.
Sünonüümid: Cordula fairrieana, Cypripedium assamicum.
Looduslik elupaik: Bhutan, India. Kasvab nii lehekõdus ja huumuses kui paestel nõlvadel pikas rohus või metsa sees veekogude kallastel (terrestriline või litofüütne eluviis). Leidub kõrgusel 1300-2200m.
Taim: Väikesekasvuline, lehe pikkus keskmiselt 25-28cm x 3cm. Lehed heleroelised tumedama roheka mustriga, keelja kujuga.
Õitsemine: Talvest kevadeni. Õievars kaetud punakate karvadega, on ca 45cm pikk, kannab enamasti üht, harvem kahte õit.
Õis: 9-10cm lai, iseloomulik on tugevalt ülesse kaarduvad petaalid. Sepaalid ja petaalid valged punase veenimustriga, huul kollakas, kohati punase varjundiga.
Hooldus: Eelistab jahedat kuni keskmist temperatuuri. Talvel soovitatakse hoida jahedamas ja vähem kasta, mis stimuleeib rikkalikumat õitsemist.
Märkused: Pärandab omapärast õiekuju ka hübriididele.

Paphiopedilum venustum
Võluvalt mustrilise lõuaga veenuseking.
Sünonüümid:  Cordula venusta, Cypripedium venustum, Stimegas venustum.
Looduslik elupaik: Kirde-India, Bangladesh, Himaalaja idaosa, Bhutan, Nepaal ja Hiina Yunnani provints. Kasvab terrestrilise orhideena kaljulohkudes ja puude all lehekõdus väga niiskel pinnasel kuni 1500m kõrgusel.
Taim: Keskmist kasvu, lehed ca 25x5,5cm, hallikasrohelise- ja tumerohelisekirjud, alakülg purpurjalt täpiline.
Õitsemine: Õitsemisperiood talvest kevadeni. Õievars kuni ca 25cm pikk, kannab harilikult 1, harvem 2 õit.
Õis: Suurus 8-9cm, lõual iseloomulik tumeroheline "veenimuster" kollakal taustal koos vähese punasega. Sepaalid valkjad roheliste "veenidega", tipud värvunud punakalt.
Hooldus: Sobib jahe kuni soe kasvukoht, täisvari. Kasta rikkalikult aastaringselt.
Märkused: Oli esimene kultuuris kasvatatav veenuskinga liik.

Phalaenopsis bellina
Väikesekasvuline ja lõhnavate õitega kuukingaliik.
Sünonüümid: Phalaenopsis violacea var bellina, Phalaenopsis violacea var chloracea, Phalaenopsis violacea var. Borneo.
Looduslik elupaik: Borneo saar. Kasvab varjulises ja niiskes, põhiliselt madalmaal ja jõgede lähistel kasvavatel puudel kuni 200m kõrgusel merepinnast.
Taim: Kolm või enam kuni 25cm pikkust lehte, mis on rippuvad, laiad, ümara kujuga ja helerohelised.
Õitsemine: Suvel ja sügisel. Õievars lühike, kannab tavaliselt 1-2 õit, mis avanevad korraga. Võib samalt õievarrelt õitseda mitmeid aastaid järjest, seega vana, kudi rohelist õievart mitte eemaldada.
Õis: Läbimõõt kuni 5cm, lamedad, rohekasvalgel või kollakal taustal violetne värvustumine keskosas. Tugevalt lõhnavad!
Hooldus: Sobilik on soe, varjuline ja kõrge õhuniiskusega kasvukoht.
Märkused: Minu bellina avab õied pigem hiliskevadel - mai lõpus, juuni algul.

Phalaenopsis equestris
Väikesekasvuline ja lihtsalt kasvatatav epifüüt, kes võib õitseda aastaringselt.
Sünonüümid: Phalaenopsis riteiwanensis, Phalaenopsis rosea, Phalaenopsis stauroglottis.
Looduslik elupaik: Filipiinid ja Taiwan, sooja ja niiske kliimaga orgudes.
Taim: Väikesekasvuline, kuni viie ovaalse või pikliku ca 15cm pikkuse lehega epifüüt.
Õitsemine: Võib õitseda igal ajal, kuid sagedamini sügisest kevadeni. Õievars kuni 30cm, sageli harunev, palju õisi, tihti õitseb mitmelt õievarrelt korraga. Võib õitseda samalt õievarrelt mitu korda, vanale õievarrele võib kasvada ka keikisid.
Õis: Kuni 2,5cm läbimõõduga. Värvuse osas mitmeid varieteete, violetsest kuni valgeni.
Hooldus: Lihtsalt hooldatatav. Talvel pakkuda veidi kuivemat ja jahedamat keskkonda, kuid ei tohi lasta täiesti läbi kuivada.
Märkused: On väga palju kasutatud hübridiseerimisel.

Phalaenopsis fimbriata
Omapäraselt kaarduvate ja graatsiliste õitega keskmist kasvu kuuking.
Sünonüümid: Phalaenopsis fimbriata subsp. sumatrana, Polychilos fimbriata.
Looduslik elupaik: Sumatra, Jaava ja Sarawaki saarte mägimetsades, 790m kuni 1300m kõrgusel paekivistel ja samblastel kaljudel.
Taim: Keskmist kasvu, piklike või ovaalsete otsast teravnevate lehtedega.
Õitsemine: Kevadel, kuni 27 cm langevatel õievartel palju õisi, mis avanevad samaaegselt.
Õis: 2,5-4cm, põhiliselt valge, huul värvunud violetselt, karvane.
Hooldus: Tahab sooja ja varjulist kasvukohta.
Märkused: Õied ei lõhna.

Phalaenopsis hieroglyphica
Keskmist kasvu kuuking, mille õite muster meenutab hieroglüüfe.
Sünonüümid: Phalaenopsis lueddemanniana var. heiroglyphica, Phalaenopsis lueddemanniana var. palawensis, Phalaenopsis lueddemanniana var. surigadensis, Polychilos hieroglyphica.
Looduslik elupaik: Filipiinid, Pollilo ja Palawani saartel kuni 500m kõrgusel.
Taim: Keskmist kasvu, rippuvalt kasvav taim. Lehed piklikovaalsed, teravneva või ümara otsaga, mingil määral nahkjad.
Õitsemine: Hiliskevadel ja suvel. Õievars harunev, kuni 30cm pikk ja kannab korraga kuni 3-4 õit. Võib õitseda mitmeid aastaid samalt õievarrelt.
Õis: Kauakestvad, säravad ja avanevad samaaegselt. Värvuselt kreemikasvalged kuni heleroosad, tumedama roosaka või kaneelikarva mustriga. Huulel kollased märgised. Õie läbimõõt kuni 6cm, meeldiva lõhnaga.
Hooldus: Tahab sooja ja varjulist kasvukohta.
Märkused: Phalaenopsis lueddemanniana on sarnaste õitega.

Phalaenopsis mannii
Väikest kuni keskmist kasvu looduslik kuuking.
Sünonüümid: Phalaenopsis boxalli, Polychilos mannii.
Looduslik elupaik: India, Nepaal, Hiina, Birma,Vietnam. 500-1500m kõrgusel niisketes laialehistes tiheda alustaimestikuga metsades, eelistatavalt jõgede ja ojade läheduses kasvavatel puudel.
Taim: Väikest kuni keskmist kasvu, rippuva kasvuga. Enamasti lehti 4-5, mis on ümarad kuni piklikud, läikivad ja lihakad ning heledalt kuni keskmiselt rohelised. Lehe alakülgedel ja baasil võivad heades valgustingimustes tekkida pruunid täpid. Sageli annab külgvõrseid. Lehe suurus ca 37x7cm.
Õitsemine: Kevadel. Õievars kuni 45cm pikk ja pippuv, vahel harunev, enamasti kannab palju õisi, mis avanevad üksteise järel.
Õis: Lõhnav, väike, vahaja tekstuuriga ja kauakestev. Õie muster ja värvus varieeruvad, enamasti kollasel põhjal punakaspruunid laigud ja triibud. Iseloomulikud on kitsad sepaalid ja petaalid, huul valge ja ankrukujuline. Õie läbimõõt kuni 4cm.
Hooldus: Sobib varjuline, kõrge õhuniiskusega kasvukoht. Talvel soovitatav selgelt kuivem puhkeperiood, mis aitab stimuleerida õitsemist.
Märkused: Phalaenopsis mannii var. flava - kollaste õitega vorm, õite hele värvus on tingitud pigmenti andva antotsüaniini puudumisest.

Phalaenopsis lobbii
Pooleldi heitlehine miniatuurne epifüüt, üks väiksemaid kuukingade hulgas.
Sünonüümid: Doritis lobbii, Phalaenopsis decumbens var. lobbii, Phalaenopsis listeri, Phalaenopsis parishii var. lobbii, Polychilos lobbii.
Looduslik elupaik: Himaalaja, India kirdeosa, Bhutan, Sikkim, Myanamar ja Vietnam. Kuni 1200m kõrgusel niisketes, samblastes metsades.
Taim: Lehed ellipsikujulised, 4-6cm pikkused,
Õitsemine: Enamasti kevadel, kuid võib õitseda ka mitu korda aastas. Õisi enamasti 3-7, avanevad üksteise järel. Õievars püstine, pikkus ca 10cm.
Õis: Väike, ca 1-2cm diameetriga, valge, huul värvunud tumedamaks, enamasti oranžikaks.
Hooldus: Soojalembene, armastab varjulisemat kasvukohta. Talvisel ajal on mõnede allikate alusel soovitatud kasta mõõdukamalt, teised allikad jälle soovitavad hoida substraadi ühtlaselt niiske. Looduslikult osaliselt heitlehine kuival aastaajal, kultuuris enamasti sobiva hoolduse korral lehti ei langeta.
Märkused: Võib anda basaalkeikisid. On varasemalt segamini aetud Phalaenopsis parishiiga.

Phalaenopsis parishii
Omapärase õiega pooleldi heitlehine kuuking.
Sünonüümid: Aerides decumbens, Doritis parishii, Grafia parishii, Polychilos parishii.
Looduslik elupaik: Himaalaja, India kirdeosa, Myanamar ja Vietnam. Kuni 500m kõrgusel niisketes, samblastes metsades.
Taim: Lehed ovaalsed kuni piklikud, lihavad, rippuvad.
Õitsemine: Kevadel. Õievars 5-15cm pikk, kannab ühte või mitut piibelehe lõhnaga õit, mis avanevad üheaegselt.
Õis: Väike, alla 2cm diameetriga, valge, huul värvunud tumedamaks.
Hooldus: Soojalembene, armastab varjulisemat kasvukohta.
Märkused: On varasemalt segamini aetud Phalaenopsis lobbiiga.

Phalaenopsis sumatrana
Keskmist kasvu soojalembene epifüüt.
Sünonüümid: Phalaenopsis acutifolia, Phalaenospsis corningiana var flava, Phalaenopsis paucivittata, Phalaenopsis sumatrana var paucivittatas, Polychilos sumatrana. 
Looduslik elupaik: Myanamar, Tai, Indoneesia, Malaisia, Filipiinid ja Vietnam. Kasvab madalmaal ja kuni 600-700m kõrgusel mägimetsades kasvavatel puudel.
Taim: Rippuvalt kasvav epifüüt. Lehed ovaalsed või piklikovaalsed, rippuvad või kaarduvad, lihavad.
Õitsemine: Kevadest sügiseni. Õievarred langevad, kuni 30cm pikad, õisi võib olla palju.
Õis: Väga varieeruvad, kreemikast kuni heleroheliseni või isegi veinipunaseni, kaetud pruunide triibukestega. Muster või ka puududa. Huulel kollased laigud. Õied on kergelt lõhnavad.
Hooldus: Soojalembene, armastab varjulisemat kasvukohta.
Märkused: Õied võivad olla erinevatel aastaaegadel erinevat tooni.

Phalaenopsis thailandica
Miniatuurne epifüüt Taist.
Sünonüümid: Varasemalt nimetatud Phalaenopsis gibbosaks.
Looduslik elupaik: Tai
Taim: Miniatuurne, sarnaneb väga Phalaenopsis gibbosaga. Osaliselt heitlehine.
Õitsemine: Palju õisi ühel õievarrel.
Õis: Väike, valge kollaste laikudega. Erineb Ph. gibbosa õiest põhiliselt kollase tooni intensiivsuse ja veidi ka õie kuju osas.
Hooldus: Taime kohta on suhteliselt vähe infot.
Märkused: Korralik segadus nomenklatuuri osas - varasemalt teatud kui Phalaenopsis gibbosa. Seejärel muudetud Taist pärit liigi nimi Phalaenopsis thailandicaks ja Phalaenopsis gibbosa nimetus on antud uuele Vietnamist pärit liigile.

Podangis dactyloceras
Miniatuurne lehvikukukujuliselt kasvav epifüüt.
Sünonüümid: Angorchis dactyloceras, Angraecum forcipatum, Listrostachys dactyloceras, Listrostachys forcipata, Listrostachys saxicola.
Looduslik elupaik: Lõuna- ja Kesk-Aafrika. Kasvab vihmametsades, sageli koskede või jõgede ääres 750-1950m kõrgusel . Enamasti epifüüt, kuid vahel leidub ka litofüüdina.
Taim: Miniatuur, 4-8 lehte on tumerohelised, tugevad ja mõõgakujulised, pikkus 10-15cm, laius 0,5-1cm, moodustavad lehviku.
Õitsemine: Suvel. Õievars kuni 5cm pikkune, kannab korraga 2-20 õit, mis asuvad lähestikku.
Õis: Väikesed, kellukakujulised, läbikumavalt valged kohati roheka varjundiga ja kauapüsivad.
Hooldus: Soojalembene, kasvatakse enamasti potis suuretükilises puukooresegus. Oluline on hea ventilatsioon, kõrge õhuniiskus. Kastmiste vahel peab kindlasti läbi kuivama. Eelistab poolvarju.
Märkused:

Pteroceras semiteretifolium
Miniatuurne torujate lehtedega epifüüt Vietnamist.
Sünonüümid: Pteroceras uniflorum, Sarcochilus uniflorus.
Looduslik elupaik: Vietnami igihaljastes metsades kuni 1500m kõrgusel. Kasvab puude tüvedel ja okstel.
Taim: Miniatuur, lehed tumerohelised, torujad, moodustavad lehviku.
Õitsemine: Õievarrel üks õis. Meeldiva lillearoomiga.
Õis: Ca 2cm, valge, vahel kergelt roosakalt värvunud keskosaga.
Hooldus: Soojalembene, kasvatakse enamasti korgile monteeritult.
Märkused: Mina otsustasin panna potti, substraadiks männikoor. Õis lõhnab!

Sedirea japonica
Aasiast pärit meeldivalõhnaliste õitega epifüütne orhidee.
Sünonüümid: Aerides japonica, Angraecum japonicum.
Looduslik elupaik: Jaapan, Korea. Epifüüdina männimetsades.
Taim: Väikesekasvuline, 5-8 lehega, mis on piklikud, keelja kujuga, 5-15cm pikad.
Õitsemine: Kevadel ja suvel. Õievars kuni 15 cm pikk, kannab korraga 2-12 õit, mis avanevad järjestikku.
Õis: Kreemikad kuni rohekad, purpursete triipude ja täppidega. Õie läbimõõt umbes 2,5cm. Lõhnavad!
Hooldus: Sobiv on jahe kuni soe kasvukoht, kõrge õhuniiskus, poolvari ja hea ventilatsioon. Võib kasvatada turasamblas või kooresegus. Hooldus on suhteliselt sarnane kuukingadele, kuid vajab rohkem valgust.
Märkused: Annab sageli tüvelt võsusid.